Žertovné eseje DAREBÁCI
"Všichni mrtví, s výjimkou těch, kteří jsou naživu, a ti z nich pamatoval."Konfucius
Obsah
- Slovo autora
- Copyright Registrace
DAREBÁCI
Eseje 1. Jak jsem se stal studentem
Eseje 2. Minikolej
Eseje 3. Arkaša
Eseje 4. Dito
Eseje 5. Vagram
Eseje 6. Jevgenij
Eseje 7. Sláva Sizikov
Eseje 8. Báťa
Eseje 9. Tolik a Vagram
Eseje 10. Ilgam a Otari
Eseje 11. Péťa Kozlov a píšťalka
Eseje 12. Golubjov a Sáša Plochich
Eseje 13. Serjoža Ščerbinin
Eseje 14. Zkouška z praktické chirurg...
Eseje 15. Striptýz Lídy Syrkaševové
Eseje 16. Svět je malý
Eseje 17. Pseudosvatba
Eseje 18. Jak jsem dělal vedoucího odb...
Eseje 19. Anatomie
Eseje 20. Skupina č. 118
Eseje 21. RW
Eseje 22. Bratři Romašovovi
Eseje 23. Farmakologie
Eseje 24. Sambo
Eseje 25. Dimka vinařem
Eseje 26. Pivovar
Eseje 27. Delikátnost
Eseje 28. Vojenská příprava
Eseje 29. Festival
Eseje 30. Příliš hr do manželství
Eseje 31. Pivo na přednáškách
Eseje 32. Zkoušky
Eseje 33. Šídlo v pytli neutajíš
Eseje 34. Nešťastná událost
Eseje 35. Vendeta
Eseje 36. Lekce na celý život
Eseje 38. Snubní prsten
Eseje 40. Jak různí byli ti všichni
Eseje 41. Výrobek č. 2
Eseje 42. Kytara
Eseje 43. Lékař, který se minul povol...
Eseje 44. Ať žije sport!
Eseje 45. Canalis nasolacrimalis
Eseje 46. Komsomol
Eseje 47. Unus – jednička
Eseje 48. Foto – Graf
Eseje 49. Tři tablety aminazinu
Eseje 50. "Polární záře"
Eseje 51. Podařená kvítka
Eseje 52. Bratr – 2
Eseje 54. Aspekty osobnosti
Eseje 56. Ďábelský úšklebek
Eseje 57. Jednadvacet žbluňků
Eseje 58. Trojčata
Eseje 59. Plov na Issyk – Kulu
Eseje 60. Spekulace! Je to byznys, nebo...
Eseje 61. Hořký cukr
Eseje 63. Krupicová kaše
Eseje 64. Pocit hrdosti
Eseje 65. Byla to vůbec láska?
Eseje 67. Lístek č. 13
Eseje 68. Když chybí smysl pro dobrodr...
Eseje 69. Portréty
Eseje 70. Exkurze
Eseje 71. Zimní zkouškové období
Eseje 72. Stierlitz může odpočívat
Eseje 73. Dýchejte ústy, prosím
Eseje 74. Hitler kaputt!
Eseje 75. Druhák
Eseje 76. Za chyby se platí
Eseje 77. Tři písmena
Eseje 78. Kníže z Imeretie
Eseje 79. Jeden seje, druzí sklízejí
Eseje 80. Pud soli
Eseje 81. Šprýmař
Eseje 82. Vzhůru na barikády!
Eseje 83. „Gorko! Gorko!“
Eseje 84. Zbabělci
Eseje 85. Zázrak!
Eseje 86. Myš! ...ve vlasech? Jak origi...
Eseje 87. Rozený porodník
Eseje 88. Mezinárodní den dětí
Eseje 91. Tumáš granát, fašisto!
Eseje 96. POPA
Eseje 97. Ty jsi ale hazardér, Paramoš...
Eseje 99. Věčně hladoví
Eseje 100. Darebáci
Po ukončení institutu
Eseje 37. Bílé chryzantémy
Eseje 53. Trojí dík
Eseje 55. Jsme jedenáctí! No a co?
Eseje 62. Fajnzilbergův omyl
Eseje 90. Ještě to není to pravé
Eseje 92. Záchrana tonoucích je v ruk...
Eseje 93. Lidé, buďte šťastní
Eseje 94. Balzám na srdce
Eseje 98. Óda na plov
Besedy v kuchyni
Eseje 39. Cihlou do hlavy
Eseje 89. Gurjevská kaše neboli besedy...
Za horizontem
Eseje 66. Paříž, Paříž...
Eseje 95. Milán – město blahobytné
Eseje 59. Plov na Issyk – Kulu






Na Issyk-Kulu se stmívalo brzy, večery byly dlouhé a my jsme chodili tancovat a seznamovali se s děvčaty. Rekreační zařízení, ve kterém jsme tenkrát pobývali, stálo na jednom břehu zálivu. Na protějším břehu bylo vidět další takový areál. Tonul v zeleni a ty stavby byly kapitální, cihlové a krásné. Mě i Péťu to místo přitahovalo jako magnet. Toužili jsme po tom, abychom se tam mohli podívat. Navíc nás lákalo to, že tam byla báječná pláž, která byla stále prázdná. Na to, abychom pěšky obcházeli záliv až k bráně toho protějšího rekreačního areálu, jsme byli líní. Asi tak desátý den jsme se rozhodli, že ten záliv prostě přeplaveme a podíváme se, co je to za nádheru, ta zotavovna v Čolpon-Atě, kde jsem ještě nikdy nebyl. Ještě musím dodat, že jsem měl v té době nové japonské nylonové plavky. Byly temně modré s širokým bílým pruhem a kapsičkou na zip. Měly tvar šortek a byly těsně na tělo. Všichni mi je záviděli a já se v nich pochopitelně předváděl. V kapsičce jsem nosil malou železnou zásobu drobných.



Začali jsme plavat. Bez problémů jsme ten záliv zvládli a vylezli na břeh. Nikde nikdo. Popošli jsme asi padesát metrů nádhernou alejí. Kolem dokola byly neuvěřitelně krásné růže. Uviděli jsme obchůdek. Nakoukli jsme tam a jenom jsme s úžasem civěli. Byl tam takový výběr zboží, jaký jsme vůbec nikdy ani Péťa, ani já v sovětských obchodech neviděli. A tak jsme tam koupili... Co myslíte? Šest krabiček amerických cigaret „Philip Morris“ v takovém rýhovaném hnědém umělohmotném obalu. Prodavačka se dost podivila. „Odkud jste, kluci?“ My jsme po pravdě přiznali, že jsme připlavali z protějšího břehu a hned poplaveme zpátky pro peníze, no a potom se vrátíme a nakoupíme všechno... Poprosili jsme ji, ať nám dá něco, čím bychom si mohli přivázat nakoupené cigarety k hlavě. Dala nám každému široký obvaz. Krabičky jsme si dali na temeno a obvázali, a když jsme doplavali zpátky, měli jsme samou radostí pusu od ucha k uchu. Bratrsky jsme si rozdělili úlovek – tři krabičky každému. Peťka šel na to chytře. Ani ta cigára nenačal a hned si je pěkně schoval, prý že se s nimi bude předvádět na vojenské fakultě. Zato já, domýšlivec a vejtaha, jsem ty „morrisky" nabízel děvčatům na tanečních večírcích. Péťovi jsem dával taky, i když jsem přitom skuhral, ale Péťa neměl žádné zábrany. Poslouchal sice moje vrčení, ale cigarety si ode mne vzal a v klidu kouřil.


Tohle všechno se odehrálo až později, ale ten den, kdy jsme přeplavali záliv poprvé, jsme vzali na pokoji všechny své peníze a plavali nazpátek. Pročpak? Co jsme asi chtěli koupit? To jsme nevěděli, a ani jsme o tom nepřemýšleli. Sotva jsme vylezli na pláž, přistoupili k nám tři pořízci a důrazně nás požádali, abychom je následovali. Řekli to takovým způsobem, že jsme to bohužel nemohli odmítnout. Oba jsme se polekali a začali jsme tušit, že jsme se do něčeho namočili. Ještě jsme ale nevěděli do čeho. Přivedli nás do jakési budovy a tam nás od sebe oddělili. Byli jsme každý v jiné místnosti, kde s námi s každým zvlášť „besedovali“, dá-li se to tak nazvat. Podle všeho to byl velmi delikátní výslech. Nebudu zabíhat do podrobností, ale řeknu, že to trvalo více než dvě hodiny. Ke konci nám oběma oznámili, že máme štěstí, že jsme vypovídali stejně. Navíc, což se ukázalo jako ještě důležitější, v zotavovně nebyl v tu dobu žádný host, a ani v tomto roce tam žádné návštěvy neočekávali. Sdělili nám, že se nacházíme v rekreačním zařízení Ústředního výboru komunistické strany Kyrgyzie a propustili nás. Vrátili nám naše doklady. Jak jen se u nich ocitly? Vždyť jsme je přece odevzdali při registraci na recepci v naší ubytovně! Nazpět jsme byli odvezeni autem. Ten den jsme ani já, ani Péťa nešli tancovat. Probírali jsme, co se stalo, a došli jsme k závěru, že si snad žádné následky neponeseme. V každém případě jsme v to velmi doufali. Cestou dlouhých deduktivních úvah jsme také dospěli k názoru, že nás udala ta prodavačka. Byla to asi nastrčená „práskačka“.

Asi tak tři dny před odjezdem jsme se rozhodli, že uvaříme na břehu Issyk-Kulu plov. Podnítil nás k tomu Tadžik Ergaš ze sousedního pokoje. Pochlubil se nám, že si s sebou přivezl druhy koření, které se používajípři vaření plovu: tedy ziru( římský kmín) a barbaris (dřišťál). Našel se u něj i pytlíček s názvem koření „Devzera“. Náš soused nám navrhnul, že nám s vařením plovu pomůže, a vyjmenoval všechno, co k tomu ještě potřebujeme. Pro skopové jsme se spolu s Ergašem vydali na trh do Čoplon-Aty. Ergaš tam vybral překrásný kousek masa a k tomu ještě přikoupil „kurďuk“. To je velmi tučná část beraního zadku, která dodá plovu potřebný omastek a specifickou vůni skopového. Doufali jsme, že všechno ostatní seženeme díky své popularitě v kuchyni naší zotavovny. Vypůjčili jsme si tam kazan(uzbecký kotlík tvaru polokoule) i kumgan (konvice na horkou vodu), kuchyňskou cibuli, mrkev, sůl, odpěňovačku a jiné nádobí.
Celý proces vaření plovu zabere asi tak dvě hodiny. V podvečer kolem páté jsme začali rozkládat na břehu u pláže náš bivak. Ergaš i já jsme krájeli cibuli a mrkev. Péťa nosil dříví a připravoval oheň. Odněkud z hospodářské části přinesl čtyři škvárobetonové tvárnice, ze kterých jsme dali dohromady ohniště. Kolem nás se začali scházet diváci. Byli příliš zvědaví a lezli až k nám. Některé jsme museli odhánět téměř násilím. Namalovali jsme kolem sebe kruh a za něj naši dobrovolní pomocníci už nikoho nepouštěli. Vaření probíhalo normálně, diváci nám radili a my jsme je posílali i s těmi radami ještě dál, než k šípku... Všechno bylo veselé a pěkné.




Našemu publiku nakonec došlo, k čemu tam ten plov je, a všichni se pustili do jídla. Měli jsme jenom tři lžičky, ale ukázalo se, že to není žádný problém. Jedlo se rukama a dost rychle! Za čtvrt hodiny byl plov už jen vzpomínkou. A tak nakonec došlo i na koňak a muškát. Ženy, které to přinesly, prosazovaly, že ten koňak je jenom pro nás. Chtěly, aby se společně snědly jen hrozny a dopil muškát. Rozhořelo se bujné veselí a všichni se po té hostině šli koupat do jezera, přestože noční koupání bylo výslovně zakázáno. Hlásala o tom tabule na přístavní hrázi. Když jsme za několik dní odjížděli, sám ředitel rekreačního zařízení mi vrátil doklady a Petrovi vojenskou knížku. Byl to už starý pán. Popřál nám hodně úspěchů a dodal, že si od nás konečně odpočine. Copak jsme jen udělali špatného?
20 září 2011
© Copyright: Oleg Sedyšev, 2012
Copyright Registrace №21202060449
k obsahu ↑